Marek Vagovič

Vyštudoval som históriu, momentálne komentujem aktuálne politické dianie, korupčné kauzy a situáciu v bezpečnostných zložkách pre Postoj.sk. Doteraz som vydal štyri knihy, moderujem tiež talkšou Večer Mareka Vagoviča.
Ako investigatívny novinár som pracoval v denníku SME a týždenníkoch Domino fórum a .týždeň. V minulosti som zakladal investigatívny tím Aktuality.sk, ktorého súčasťou bol aj Ján Kuciak.
Autor: Diana Čermáková

Životopis

Marek Vagovič sa narodil v Bratislave. Vyštudoval históriu na Trnavskej univerzite. Od roku 2000 pôsobí v médiách, zaoberá sa hlavne prepojením politiky, biznisu a organizovaného zločinu. Písal pre tlačovú agentúru SITA, denníky Pravda a SME, týždenníky Domino fórum, .týždeň a portál Aktualne.sk. Od októbra 2015 do apríla 2022 viedol investigatívny tím portálu Aktuality.sk. V rokoch 2006 – 2023 bol dvadsaťkrát nominovaný na Novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti. Osemkrát cenu získal.
V roku 2016 mu vyšla kniha Vlastnou hlavou: Ako predal Fico krajinu oligarchom. O dva roky neskôr napísal s kolegami z redakcie Aktuality.sk knihu Umlčaní: Príbeh Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. V roku 2018 získal ocenenie Biela vrana. V roku 2020 mu vyšla kniha Vlastnou hlavou 2: Ako za Fica ovládla štát mafia.
Od apríla 2022 je externým komentátorom a moderátorom denníka Postoj. V novembri 2022 mu vyšla kniha Padreho klan: Thriller zo zákulisia policajnej mafie.

Ocenenia

2005

Novinárska cena za
Najlepší analyticko-investigatívny
príspevok v printových médiách

2006

Novinárska cena za
Najlepší analyticko-investigatívny príspevok
v printových médiách

2008

Novinárska cena za
Najlepší analyticko-investigatívny príspevok
v printových médiách,
spoločne s Cenou Združenia vydavateľov
periodickej tlače Slovenska

2011

Novinárska cena za
Najlepší rozhovor v printových médiách
a za Najlepší analyticko-investigatívny
príspevok v printových médiách

2014

Novinárska cena za
Najlepší rozhovor v printových médiách

2017

Novinárska cena v kategórii
Písaná žurnalistika – Najlepší rozhovor

2018

Ocenenie
Biela vrana

crossarrow-left